Цей релігійний рух скупчує приблизно 8 мільйонів осіб, якими керує кількатисячний склад мормонських організаторів та місіонерів. Характерною рисою мормонів є внесення змін у Біблію та "свої” пояснення біблійних текстів, заперечення або зміни важливих християнських догм, тверджень, що Церкви традиційного християнства є "мертві”, бо вони навчають неправильно.
Це організація, якій надало скандального присмаку застосування многоженства (полігамії) – ось спрощений вид руху, що потряс американську та європейську свідомість у 30-40 роках XIX ст.
Таким чином, на основі "об’явлень” пан Сміт написав такі нібито "богонатхненні книги”, як "Книга мормона” , "Коштовна перлина” та "Учення і Заповіти”. Ці три книги мормони ставлять в один ряд із Біблією.
Противники Мормона твердять, що "Книгу мормона” в дійсності написав Соломон Спелдінб (1761-1816) і що його твір був романом, який Джонатан переробив.
У1829 році Сміт та Ковдері оголосили, що у містечку Гармоні їм об’явився Іван Христитель і звелів охрестити один одного в місцевій річці. Охрестившись, вони оголосили себе "священиками Аарона”. А після того, як обох охрещених відвідали Апостоли Петро, Яків та Іван, то в особах Джонатана та Олівера відновили "священство за чином Мелхиседека”. Сміт почав хрестити "новонавернених”. Перші громади мормонів постали у Нью-Йорку, Пенсільванії, Огайо, у всій Новій Англії уздовж канадського кордону.
Наділені таким "саном”, Сміт і Ковдері створили ієрархію своєї секти. Головою став Сміт, який згодом вибрав собі 12 "апостолів”, а відтак ще 70, так, як це робив Ісус Христос. Але Джонатанові опоненти з конкуруючих сект звинуватили його в окультних практиках з метою виявлення втрачених та закопаних скарбів. Сміт разом із своїми однодумцями потрапив до в’язниці 27 червня 1844 року. Згодом натовп напав на в’язницю і Джонатан разом зі своїм братом були убиті.
Після вбивства Сміта аж до сьогодні сектою управляли 13 "пророків”, нинішній – це Бера Тафт Бенсон. При кожному "пророкові” існувало 12 основних і 70 додаткових "апостолів”, які роз’яснюють доктрину мормонізму усьому світові. Сорок тисяч їхніх місіонерів ведуть невтомну роботу, щороку їм вдається "охрещувати” у свою віру триста тисяч нових членів.